Ubiegły rok był kolejnym rokiem rekordów pod względem ilości sprzedanych mieszkań. Polacy kupili ponad 70 tysięcy lokali (biorąc pod uwagę 6 największych rynków), a w skali całego kraju sprzedaż przekroczyła 100 tysięcy. Pomimo tak dużego wzrostu sprzedaży, ceny utrzymywały się na poziomie podobnym do roku poprzedniego.

Tak duża produkcja sprawia, że klienci mają dostęp do bardzo szerokiej oferty lokali różnych wielkości, w różnych lokalizacjach oraz różnych standardem wykończenia. Dobrą okazją do porównania ofert są więc Targi Mieszkań i Domów, podczas których klienci mają okazję zapoznać się z ofertą różnych firm i dokonać najlepszego wyboru.

Mieszkanie dobrą inwestycją

Inwestowanie w nieruchomości staje się możliwe dzięki bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy. Istotne są także niskie stopy procentowe, które sprawiają, że kredyty są tańsze. Te dwa czynniki wpływają pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa wśród kupujących.

Klienci zachęceni wysokimi zwrotami z inwestycji w nieruchomość na wynajem, chętniej wybierają tę drogę, niż lokaty bankowe, na których nie mogą liczyć na zbyt wysokie odsetki.

Rząd wprowadza zmiany

W wyniku zmian wprowadzanych przez Rząd w styczniu została uruchomiona ostatnia pula dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Do tej pory w ramach programu zawartych zostało niemal 100 tysięcy umów kredytowych. Dofinansowanie wyniosło w sumie 2,5 miliarda złotych.

Popularny MdM zostanie zastąpiony programem Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, jednak oferuje on dużo niższe wsparcie. Program Mieszkanie dla Młodych w przypadku rodzin wielodzietnych dofinansowywał zakup mieszkania nawet o 100 tysięcy złotych. IKM oferuje stosunkowo niewielki bonus do tego, co sami zaoszczędzimy.

Pocieszające są natomiast deklaracje Rządu o przyznaniu priorytetu polityce mieszkaniowej. Polski Związek Firm Deweloperskich od wielu lat postuluje wprowadzanie zmian w prawie, które spowodują, że proces inwestycyjny będzie tańszy, a to przełoży się na niższe ceny mieszkań.

Polski Związek Firm Deweloperskich jest ogólnopolską organizacją zrzeszającą ponad 150 renomowanych firm budujących mieszkania, domy i obiekty komercyjne. Firmy należące do PZFD zobowiązują się do przestrzegania Kodeksu Dobrych Praktyk stworzonego we współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który określa zasady współpracy pomiędzy klientami i deweloperami.

Podobne posty