Prace związane z wykończeniem domu lub mieszkania to z jednej strony jeden z najprzyjemniejszych etapów prac remontowych, z drugiej natomiast to etap, który wymaga poświęcenia dużej uwagi. Rzadko kiedy zdarzają się sytuacje, że całkowicie powierzamy wykończenie naszego wymarzonego domu ekipie remontowej.

Nasza obecność na placu budowy nie ogranicza się tylko oglądania efektu końcowego, w rzeczywistości inwestorzy doglądają prac remontowych na każdym etapie. I trudno się dziwić, skoro dom ma im służyć przez wiele lat, o ile nie do końca życia. Największy wpływ na efekt prac wykończeniowych, oczywiście oprócz fachowości samych wykonawców, ma jakość wykorzystanych w trakcie remontu prac wykończeniowych. To jakie materiały zostaną wykorzystana do wykańczania, będzie rzutowało zarówno na komforcie mieszkania, jak i trwałości poszczególnych elementów. Dlatego w trakcie tworzenia budżetu remontowego warto zainwestować tylko wysokiej jakości materiały od renomowanego producenta, takiego jak Knauf.

Zacznij od podstaw – perfekcyjnie wykończone powierzchnie ścian i sufitów

Bez perfekcyjnie wykończonych powierzchni ścian i sufitów efekt nigdy nie będzie zadowalający. Bez względu na to, czy preferujesz gładkie powierzchnie, czy wolisz niebanalną fakturę, ściany i sufity powinny zostać wykończone wysokiej jakości materiałami, aby efekt prac był długotrwały, a samo mieszkanie przysparzało miłych estetycznie wrażeń.

Dobór produktów do powierzchni

Powierzchnie ścian w naszym domach lub mieszkaniach mogą być różne. Jeśli kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskich, zazwyczaj odbieramy otynkowane ściany i sufity. Coraz częściej spotykaną technologią są systemy suchej zabudowy, w których wykonuje się np. ścianki działowe, przedścianki, czy tak bardzo popularne sufity podwieszane. Natomiast, jeśli decydujemy się kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym, to zazwyczaj decydujemy się przeprowadzić w nim remont generalny. Wówczas powierzchnie powstają w różnych technologiach – mogą to być wykonywane za pomocą konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych albo przy wykorzystaniu. Ze względu na specyfikę danego budynku inwestorzy decydują się często na wykorzystanie różnych technologii. I tak, część ścian może być wyrównania przy użyciu płyt gipsowych, inne ściany z kolei tynkuje się od nowa. Wszystko zależy od projektu, potrzeb oraz wizji mieszkańców.

Wykańczaj powierzchnie ścian i sufitów systemowo

Sekretem, perfekcyjnie wykończonych powierzchni, które na długo pozostają trwałe i cieszą oko mieszkańców oraz gości, są wykorzystane materiały. Ich dobór powinien zależny od rodzaju powierzchni, sposobu eksploatacji, a także możliwości budżetowych inwestora. Oferta materiałów do wykańczania ścian i sufitów firmy Knauf jest bardzo bogata i obejmuje produkty przeznaczone do finiszowego wykończenia powierzchni wykonanych z tynków gipsowych, cementowo-wapiennych, a także płyt gipsowo-kartonowych. Produkty w systemie zostały dobrane w taki sposób, aby z łatwością i przy jak najmniejszym nakładzie pracy uzyskać efekt idealnie gładkich ścian i sufitów. Wybór odpowiedniego produktu może czasem przysporzyć o zawrót głowy, dlatego Knauf stworzył specjalny serwis poświęcony sztuce wykańczania powierzchni. Umieszczona w serwisie wyszukiwarka produktów pozwoli w łatwy sposób dobrać odpowiednią gładź, masę szpachlową, masę do spoinowania płyt g-k, dobraną do każdego rodzaju powierzchni.

Wykończenie pomieszczeń o szczególnych wymaganiach

Powierzchnie w pomieszczeniach, takich jak salon, pokój dzienny, sypialnia, wykańcza się zazwyczaj przy użyciu farb nawierzchniowych. Natomiast w przypadku pomieszczeń takich jak łazienki, czy kuchnie, powszechnie stosuje się do wykańczania okładziny ceramiczne. Są one łatwe do utrzymania w czystości i praktyczne, ze względu na obecną w tych pomieszczeniach wodę.

Nie należy zapominać, że płytki stanowią warstwę ostateczną wykańczanej powierzchni. Ich wybór bardzo często podyktowany jest względami estetycznymi. Kierując się tylko wyglądem, łatwo zapomnieć o materiałach bez których łazienka, kuchnia, balkon, czy taras, nie spełnią swoich podstawowych funkcji. Mowa tu o hydroizolacjach, gruntach, klejach do mocowania glazury, czy fugach i silikonach. Dobór tych materiałów ma kluczowe znaczenie dla jakości prowadzonych prac, na każdym etapie – od momentu przygotowania podłoża, uszczelnienia i zabezpieczenia, poprzez układanie płytek, aż do fugowania włącznie. Gwarancją odpowiedniego dopasowania materiałów, a w konsekwencji trwałości okładzin ceramicznych, zapewnia stosowanie rozwiązań systemowych. Knauf w swoich laboratoriach opracowuje produkty, dbając o ich wzajemne dopasowanie, jak i ze względu na finalne przeznaczenie.

Hydroizolacje – są to materiały uszczelniające, które służą do zabezpieczenia powierzchni pod płytkami przed wodą, która dostaje się tam przez nieszczelności w fugach. Fugi wbrew powszechnej opinii, nie są materiałem w 100% wodoszczelnym i nawet przy dokładnym spoinowaniu pozostają mikroszczeliny przez które przenika woda, co w konsekwencji przyczynia się do rozwoju grzybów i pleśni. Dzięki zastosowaniu hydroizolacji np. folii w płynie Knauf Hydro Flex łazienka lub kuchnia zachowa świeżość przez wiele lat.

Kleje do glazury – nie bez powodu jest ich wiele rodzajów. Klej do glazury należy bowiem wybrać w oparciu o szereg rozmaitych czynników, takich jak: gatunek i format glazury, temperatura użytkowania, itp. Zastosowanie kleju niezgodnie z przeznaczeniem wpływa na jakość połączenia płytek z podłożem, a w konsekwencji na trwałość wykonanych prac. Przeczytaj o tym jak prawidłowo dobrać klej do glazury.

Fugi i silikony – produkty te używane są na samym końcu etapu prac glazurniczych. Mają one znaczenie zarówno estetyczne, gdyż dobrane kolorystycznie do okładziny ceramicznej, uwypuklają jej walory estetyczne. Główne zastosowanie tych produktów to uszczelnienia spoin między płytkami oraz połączeniu ścian i sufitów. Knauf posiada bogatą ofertę fug i silikonów dostępnych w spójnej palecie kolorystycznej, co pozwala na jednorodne wykończenie podłóg i ścian.

Przeczytaj więcej o systemach glazurniczych Knauf

Podobne posty