Myśląc o zakupie własnego mieszkania, zazwyczaj planujemy wszystko z wyprzedzeniem. W momencie, gdy podejmiemy już decyzję o zakupie konkretnej nieruchomości, musimy upewnić się, w jakim terminie będziemy mogli odebrać klucze od dewelopera. Ten moment definiuje nasze kolejne zadania.

Marta Czerkies – Prowadząca program „Kupione i co dalej?”, właścicielka Marta Czerkies Home Designer

Pierwsze kroki

Zakładając, że termin odbioru kluczy przypada za około pół roku, to jest to najlepszy czas, by rozpocząć poszukiwania projektanta, który w pełni zaplanuje nasze wymarzone wnętrze. Moja rada jest taka, aby przy wyborze specjalisty kierować się jego doświadczeniem potwierdzonym w portfolio, które pokazuje nam, że architekt potrafi odnaleźć się w różnych stylach. Kolejną kwestią jest ilość realizacji oraz rekomendacje, mogące powiedzieć bardzo wiele o osobie, której powierzymy realizację projektu. Warto również zapoznać się z opiniami na temat danego projektanta oraz jego działalności. Jednak najistotniejszym elementem jest „chemia” pomiędzy nami, a projektantem – moim zdaniem określa ona połowę przyszłego sukcesu. Jeżeli planujemy przekazać miejsce, które chcemy nazywać później „domem”, innej osobie, musimy ją po prostu polubić i czuć się przy niej dobrze. Tylko w dobrej atmosferze może powstać dobre miejsce, które polubisz i będziesz chciał w nim przebywać. W przypadku, gdy po spotkaniu z architektem czujemy, że nie potrafimy dojść do porozumienia – odpuśćmy i ponownie rozpocznijmy poszukiwania. Pamiętajmy, że profesjonalizm i umiejętności powinny być stawiane na pierwszym miejscu, jednak najlepsze biura oraz architekci mogą mieć zarezerwowane terminy nawet na poł roku, dlatego tak ważne jest rozpoczęcie poszukiwań z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeżeli zależy nam na czasie i pieniądzach, powinniśmy szukać architekta, który dysponuje własną ekipą i może zaoferować nam pracę nadzoru autorskiego nad projektem. Zazwyczaj taką usługę nazywa się „pod klucz”, dzięki temu po etapie projektu pozostanie nam czekać już tylko na klucze do wykończonego mieszkania. Przy tego rodzaju usłudze architekt zdejmuje z nas wszelkie obowiązki w trakcie trwania prac. To on dostarcza ekipę remontową, nadzoruje ją, rozlicza z postępów prac, robi zakupy i pilnuje dostaw oraz montaży.

Wybór fachowców

Jeśli jednak kupiliśmy mieszkanie i podjęliśmy decyzję, że z jego wykończeniem zmierzymy się sami, pamiętajmy, że musimy zaangażować w to mnóstwo swojego czasu, pieniędzy i bardzo wiele cierpliwości. Przede wszystkim zacznijmy od ekipy, co okazuje się sporym wyzwaniem, ze względu na to, że w okresie wiosna – jesień, większość porządnych ekip remontowych przeżywa istne oblężenie ze strony klientów i niestety nie dysponują terminami od ręki. Im wcześniej zabukujemy swoją ekipę, tym większą będziemy mieli pewność, że rozpoczną oni prace w odpowiednim dla nas terminie. Pamiętajmy, aby podpisać umowę rezerwacyjną z ekipą, w której figuruje zapis o wpłaconej zaliczce, adresie lokalu oraz terminie prac. Powinniśmy pamiętać o umowie w ogóle ponieważ chroni ona inwestora przed różnymi nieoczekiwanymi zdarzeniami. W takiej umowie powinna znaleźć się data wejścia ekipy i data zakończenia wszelkich prac remontowych. Taka umowa powinna posiadać również opisany zakres prac, jeżeli dochodzą prace dodatkowe – powinny być automatycznie anektowane do tej umowy. Taka umowa powinna mieć zapis o gwarancji, jaką udziela ekipa na jakość swoich prac, której standardowy okres wynosi 24 miesiące. Dodatkowo warto pamiętać, by w umowie zawrzeć sposoby rozliczenia, osobiście proponuję ustalić ich częstotliwość co dwa tygodnie w ramach postępu prac. Zawsze powinniśmy uzyskać pokwitowanie przyjęcia pieniędzy przez ekipę, niezależnie czy przekazujemy pieniądze za robociznę, czy dajemy zaliczkę na zakup materiałów budowlanych. Umowa powinna określać również zapisy o rozwiązaniu umowy. Porządna ekipa remontowa w dniu podpisania umowy powinna przedstawić inwestorowi swoją polisę OC na wypadek uszkodzeń lub usterek. Kopia takiej polisy powinna być dołączona do umowy. Pamiętajmy, aby ustalić z ekipą kwestię zakupu materiałów budowlanych (na przykład kleje, gipsy, grunty, płyty gipsowo – kartonowe), ponieważ należy to do ich obowiązku. Dzięki takiemu zapisowi unikniemy sytuacji, gdy majster tłumaczy powstałą usterkę tym, że pracował na wątpliwej jakości materiałach, które my sami zakupiliśmy. Ekipa remontowa bierze odpowiedzialność za całość swojej pracy, której otrzymujemy gwarancję, i do jej obowiązków powinna należeć decyzja o wyborze materiałów. Warto pamiętać, że w momencie rozpoczęcia prac, ekipa budowlana powinna mieć większość materiałów wykończeniowych. Każdorazowo rozpoczynamy od tych elementów, które będą potrzebne w pierwszej kolejności, czyli wszystkie segmenty hydrauliki, stelaże WC, odpływy liniowe, baterie podtynkowe lub wanny. Pamiętajmy, aby już na początku zamówić te komponenty wyposażenia, na jakie będziemy musieli czekać najdłużej, czyli drzwi wewnętrzne, meble na wymiar lub podłogi drewniane.

Oszczędności – czy warto ?

Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, proponuję skorzystać z usług sklepów i dostawców internetowych. Możemy znaleźć tam dobre warunki cenowe i dostępność magazynową, pamiętajmy jednak, żeby kierować się opiniami o danym sklepie. Im więcej dobrych opinii – tym mniejsze ryzyko. Dla wielu ludzi wadą sklepów internetowych okazuje się brak możliwości sprawdzenia towaru na żywo, jednak w poszukiwaniu oszczędności opłaca się pójść na pewien kompromis. Zakupy w marketach budowlanych to również przywilej, gdyż zawsze możemy bezterminowo oddać tam niewykorzystane materiały budowlane, a to znacząca oszczędność, dlatego, że najczęściej nie jesteśmy w stanie wyliczyć dokładnie, ile zużyjemy danego materiału. Szukając oszczędności skupmy się również na elementach, które łatwo wymienić, a nie tych, które mogą wiązać się z pewnymi modyfikacjami. Powinny to być elementy wyposażenia, tak zwane, wolnostojące – na przykład meble tapicerowane lub wolnostojące meble i dodatki. Z pewnością nie powinniśmy oszczędzać na komponentach podtynkowych, na przykład bateriach, elementach hydrauliki czy ceramiki. Kuchnia dla większości z nas to serce domu i jeżeli chcemy być z niej zadowoleni przez wiele lat, zrealizujmy ją w sposób przemyślany i bez kompromisów. Urządzanie własnego mieszkania to wbrew pozorom bardzo ciężka praca. Musimy mieć plan i konsekwentnie trzymać się jego założeń, w przeciwnym razie najmniejsze potknięcie pociągnie za sobą lawinę nieprzewidzianych zdarzeń. Tak czy inaczej, wszystko zostanie nam wynagrodzone w momencie, gdy wprowadzimy się do swojego wymarzonego domu.

Podobne posty