Ubiegły rok był kolejnym rekordowym pod względem ilości sprzedanych mieszkań. Polacy kupili ponad 70 tysięcy lokali (biorąc pod uwagę 6 największych rynków), a w skali całego kraju sprzedaż przekroczyła 100 tysięcy mieszkań. Pomimo tak dużego wzrostu sprzedaży, ceny utrzymywały się na poziomie podobnym do roku poprzedniego.

Nowe inwestycje deweloperskie widzimy w Warszawie na każdym kroku. Jednak sytuacja powoli zaczyna się zmieniać, a już wkrótce oferta może nie być tak szeroka. Mniejsza podaż nowych mieszkań prawdopodobnie przełoży się na wzrost cen, co potwierdzają także analizy ekspertów. Jeżeli planujemy zakup mieszkania, warto już dzisiaj zapoznać się z ofertą firm deweloperskich, a tych na rynku warszawskim nie brakuje.

Internet, targi, a może wizyta w biurze dewelopera?

Każdy sposób jest dobry. Dzisiaj większość deweloperów prezentuje swoją ofertę w Internecie, gdzie łatwo można porównać różne inwestycje, poznać ofertę lokali, obejrzeć wizualizacje, a nawet zapoznać się z ofertą kredytów hipotecznych czy możliwościami wykończenia mieszkania. Jeżeli pojawią się dodatkowe pytania, warto zadzwonić lub udać się biura sprzedaży dewelopera, gdzie doświadczeni doradcy odpowiedzą na pytania dotyczące oferty czy samego procesu zakupu mieszkania.

Świetną okazją zarówno do rozmowy z doradcami i porównania wielu ofert w jednym miejscu są targi mieszkaniowe. Te odbywają się regularnie w największych miastach Polski, a więc nie może zabraknąć ich także w Warszawie. Już 6 i 7 października w Warszawie odbędą się Targi Mieszkań i Domów organizowane przez firmę Nowy Adres, a to niepowtarzalna okazja do wyboru swojego M. Dodatkowym atutem takich targów jest możliwość wzięcia udziału w seminarium „Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera” prowadzonym przez mecenasa Rafała Kus z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Mieszkanie nadal dobrą inwestycją

2018 rok to ostatni rok działania programu Mieszkanie dla Młodych, w ramach którego dofinansowanie do zakupu mieszkań wyniosło w sumie 2,5 miliarda złotych. Jednym z trzech elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego są Indywidualne Konta Mieszkaniowe, które miały zastąpić program MdM. Oferują one dużo niższe wsparcie niż popularny MdM, który dofinansowywał rodzinom wielodzietnym zakup mieszkania nawet do 100 tysięcy złotych.

Jednak dobra sytuacja na rynku pracy, dostępność kredytów i utrzymujące się niskie stopy procentowe sprawiają, że zakup mieszkania wciąż jest korzystną inwestycją, chętniej wybieraną niż inne formy lokowania środków.

Do takiego kroku zachęcają wysokie zwroty z inwestycji w mieszkania na wynajem, które są nieosiągalne w przypadku lokat bankowych czy innych produktów oszczędnościowych.

Niezależnie od tego czy planujemy zakup mieszkania na własny użytek czy z przeznaczeniem na wynajem, warto się pospieszyć, ponieważ na sytuację wpływ ma wiele czynników, które w ostatnim czasie okazują się być niekorzystne.

Czy zmiany w prawie zmienią sytuację?

2018 rok przyniósł wiele zmian na rynku. Znacząco wzrosły koszty gruntów, robocizny i materiałów budowlanych. To właśnie one sprawiły, że po wielu latach stabilnych cen, trend zaczął zmieniać się na niekorzyść kupujących.

Sytuacji mieszkaniowej mogą zagrozić także zmiany w prawie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów planuje zmiany w ustawie deweloperskiej, które spowodowałyby ograniczenie działalności deweloperskiej i konkurencji w branży, a przez to znaczący wzrost cen mieszkań. Należy mieć jednak nadzieję, że zmiany te nie zostaną zaakceptowane przez Rząd, który wielokrotnie deklarował jak ważna jest dla niego polityka mieszkaniowa i zwiększanie dostępności mieszkań dla Polaków.

Warszawski rynek mieszkaniowy z oczywistych względów ma największą ofertę w kraju, a to zwiększa prawdopodobieństwo dokonania najlepszego wyboru. Do tej ważnej transakcji warto dobrze się jednak przygotować. Na stronie internetowej Polskiego Związku Firm Deweloperskich dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania.

Polski Związek Firm Deweloperskich jest ogólnopolską organizacją zrzeszającą 170 renomowanych firm budujących mieszkania, domy i obiekty komercyjne. Firmy należące do PZFD zobowiązują się do przestrzegania Kodeksu Dobrych Praktyk stworzonego we współpracy z UOKiK, który określa zasady współpracy pomiędzy klientami i deweloperami.

Podobne posty