Małe mieszkanie nie tylko może, ale i musi być funkcjonalne. Pamiętajmy o maksymalnym wykorzystaniu naszej przestrzeni.

Marta Matelier
Architekt, projektantka wnętrz, www.matelier.pl

jak dużym wyzwaniem dla architekta wnętrz jest zaprojektowanie małego mieszkania?

To zależy jak duże są oczekiwania względem przestrzeni i ile osób będzie z niej korzystało. Jeśli inwestor jest zwolennikiem trendu minimalizowania ilości posiadanych przedmiotów to zadanie jest proste. Jeśli natomiast jest przysłowiowym zbieraczem  to przed architektem walka o każdy możliwy kąt do przechowywania.

Projektując wnętrze małego mieszkania musimy szczególnie pamiętać o funkcjonalności każdej ze stref. O tym aby w strefie wejścia pojawiła się szafa na okrycia wierzchnie i buty, pólka lub komoda na odłożenie przedmiotów podręcznych. W kuchni minimalny obszar blatu roboczego a w łazience mebel pod umywalka aby poukrywać wszystkie skarby. Projektując małe przestrzenie nie możemy generować sposobności do tworzenia się miejsc nie zaadoptowanych. Wszystko musi być dokładnie  przemyślane i dostosowane do czynności jakie się będzie wykonywało w poszczególnych strefach.

Czy małe mieszkanie może być funkcjonalne? Czy projektując małe, funkcjonalne mieszkanie odbywa się to kosztem nowoczesnego designu? Czy da się połączyć te dwa aspekty?

Obecnie jesteśmy w momencie gdy w modzie króluje równolegle kilka trendów. Nadal obserwuję sporą fascynacje stylem skandynawskim, lekko ocieploną bardziej przytulną jego wersja hygge oraz coraz częściej wybieranym kolorem we wnętrzu – tzw. tropikalny maksymalizm. Głośno ostatnio też o japońskim nurcie wabi sabi, anty konsumpcyjny trend który hołduje zasadzie ze nie wszystko musi być idealne, jest modny dzięki odejściu od mody. Aby odpowiedzieć na zadane pytanie należało by zdefiniować pojęcie nowoczesności. Osobiście uwielbiam określenie mianem –  nowoczesny – mebli które powstały w latach 30/40-tych ubiegłego wieku, np szalenie popularne krzesła EPC Eamesów czy LC4 Le Corbusiera.

Dla mnie nowoczesny design to taki który uwzględnia pochodzenie produktu, jest wyprodukowany z minimalnym obciążeniem środowiska naturalnego. Materiał z jakiego jest wykonany pochodzi przynajmniej w części z recyklingu, jest biodegradowalny. Nowoczesny design jest inteligentny funkcjonalny i przemyślany. Uważam ze funkcjonalność w żaden sposób nie kłóci się z nowoczesnym designem. Małe mieszkanie wręcz powinno być funkcjonalne, powiem przewrotnie że jest na tyle małe że nie ma w nim miejsca na nie funkcjonalne rozwiązania.

Bardzo istotny jest odpowiedni dobór kolorów. Jakie barwy powinny dominować w małym mieszkaniu, a jakich powinniśmy unikać?

Podejrzewam że nikogo nie zaskoczę stwierdzeniem że w małym mieszkaniu przeważające powinny być jasne kolory. Uważam że przede wszystkim użyte kolory powinny być spójne, dopełniające się i podkreślające siebie nawzajem. Użyte barwy powinny być w tym samym nasyceniu. Warto skorzystać z gotowych zestawień kolorystycznych przygotowanych przez producentów farb. Mamy do dyspozycji broszury w których  profesjonalista projektant przygotował idealne zestawienia. W małym mieszkaniu powinnyśmy unikać zbyt wielu kolorów w jednym wnętrzu. Jeden kolor powinien być dominujący dodatkowy jedynie w detalach.

Jaki inne triki możemy zastosować aby optycznie powiększyć naszą przestrzeń?

Na pewno sprawdzi się zasada pochowania jak największej ilość przedmiotów w szafkach zamykanych pełnymi frontami. Zabudowy meblowe maksymalnie dociągnięte do sufitu. Doświetlenie wszystkich stref w przestrzeni, tak aby można było zaaranżować światłem różne nastroje wnętrza. Pomocne w powiększeniu wnętrza jest lustro które buduje iluzje dodatkowej przestrzeni. Sugeruje jasne barwy i jak najmniej ostrych kontrastów kolorystycznych. Ciekawym trikiem optycznie powiększającym wnętrze jest podniesienie nadproży drzwi do maksymalnej wysokości pomieszczenia.

Podobne posty